Makita - Jak vybrat vrtačku či vrtací kladivo?

Každý zákazník má svůj požadavek. Někdo potřebuje vyvrtat díru do dřeva, jiný potřebuje vrtačku do betonu nebo vrtací kladivo pro větší vrtací výkony. V následujících řádcích si představíme některá specifika, která jednotlivé vrtačky a vrtací kladiva mají.

1. Vrtačka bez příklepu


Pro vrtání do dřeva nebo do kovu je nejvhodnější vrtačka bez příklepu. Tyto vrtačky se někdy používají i jako alternativa ke stojanovým vrtačkám do dílen, nebo v omezené míře i jako stavební míchadlo.

Nejoblíbenější vrtačka bez příklepu u našich zákazníků: Makita 64132. Příklepová vrtačka


Nejběžnější typ vrtačky oblíbený v širokém spektru použití. U těchto vrtaček je výhodou, že při vrtání tvrdších materiálů (beton) umožňují lepší průchodnost vrtáku. U klasických příklepových vrtaček je příklep mechanický, u vrtacích kladiv (používaných při vrtání větších otvorů) je příklep pneumatický.
Příklepové vrtačky s příkonem kolem 500W vyvrtají otvor do betonu o průměru do 13mm, zato vrtačka s příkonem 1000W spolehlivě vyvrtá otvor 20mm.
Dalším aspektem, který rozhoduje při koupi vrtačky je možnost přepínání levého či pravého chodu, počet rychlostí, případně možnost regulace otáček.

Nejoblíbenější vrtačka s příklepem u našich zákazníků: Makita HP20513. Vrtací kladivo a kombinované kladivo


Tam, kde příklepová vrtačka nestačí, přichází na řadu vrtací kladivo. Vrtací kladivo je specializovaný nástroj pro vrtaní větších otvorů do tvrdých materiálů (až do průměru 52mm). Pokud budete vrtat i bourat např. do zdiva či do panelu, může vás zajímat i kombinované kladivo. Kombinované kladivo v sobě zahrnuje funkce vrtacího i sekacího kladiva, tudíž s ním můžete nejenom vrtat, ale v omezené míře i sekat.

Nejoblíbenější vrtací kladivo u našich zákazníků: Makita HR2460X2 (s vrtáky zdarma)
Nejoblíbenější kombinované kladivo u našich zákazníků: Makita HR2470T4. Sekací a bourací kladivoPokud hledáte bourací či sekací kladivo, doporučujeme Vám orientovat se podle hmotnosti kladiva. Lehká sekací kladiva (okolo 3kg) jsou vhodná např. pro sekání drážek elektroinstalace.
Střední bourací kladiva (kolem 5kg) se používají pro středně náročné bourací práce. Hodinový bourací výkon se pohybuje okolo 180kg/hod (např. zdiva).
Těžká bourací kladiva se používají např. k bourání základů, demolice silnic apod. Hmotnost těchto kladiv dosahuje i přes 30kg.

Nejoblíbenější lehké sekací kladivo u našich zákazníků: Makita HK1820
Nejoblíbenější střední bourací kladivo u našich zákazníků: Makita HM0870C
Nejoblíbenější těžké bourací kladivo u našich zákazníků: Makita HM1307C
Jaké upínání zvolit?


U klasických i příklepových vrtaček je nejčastější ozubené sklíčidlo a rychlosklíčidlo. U ozubeného sklíčidla se k utažení používá klička, tyto sklíčidla nabízejí větší upínací sílu. Naproti tomu rychlosklíčidlo je rychlejší, snadno ho utáhneme rukou.
U vrtacích kladiv, kombinovaných kladiv a lehkých sekacích kladiv je nejčastější upínání SDS-Plus. Pro těžší kladiva se používá obdoba SDS-Plus, a to SDS-Max. Pro kategorii těžkých bouracích kladiv se k upínání používá šestihran o průměru 28mm.
 
upinani SDS-Plus, SDS-Max

PRODUKTY
Odběr novinek:
PŘEČTĚTE SI

Toptool.cz – prodejce profesionálního nářadí Makita, Bosch, Fiskars a Storch.

Doporučujeme

Vyrobilo studio NetAction.cz